Jsou druhy kolektivních sportů, které vyzkoušel snad každý z nás. K těm jistě patří fotbal, házená, košíková a další míčové hry. Na otázku, jestli jste někdy hráli kriket, ale asi mnoho lidí kladně neodpoví. A přesto je tento zajímavý sport považován za druhý nejpopulárnější kolektivní sport na světě. Věnuje se mu totiž neuvěřitelných 120 miliónů hráčů téměř ve všech zemích světa.
- Možná, že tento sport nepronikl až tak dalece na běžná hřiště z důvodu celkem složitých pravidel.
-
Některá jsou celkem zajímavá a někdy se spíše jedná o recesi.
- Pravidla jsou totiž daná i pro případy, kdy do hry zasáhne zvíře, zeď nebo jiný objekt.
Asi nebude žádným překvapením informace, že historie tohoto sportu sahá až do šestnáctého století, kdy se začalo hrát na rozlehlých pastvinách v hrabství Surrey (Anglie) za dob panování dynastie Tudorovců. Tento sport se natolik v Anglii rozšířil, že se v něho ve století osmnáctém stává dokonce anglický národní sport a už v polovině 19. století se odehraje první mezinárodní utkání.
- Oblíbenost kriketu přesáhla anglické hranice a dostala se do mnoha zemí světa. Národním sportem se stává i v Indii a Pákistánu.
Rozdíly mezi kriketem a baseballem jsou podstatné
Někdy se kriket zaměňuje s podobným sportem, kterým je baseball. Laikovi se může na první pohled zdát, že se jedná o totožné nebo alespoň velice podobné sporty. Není tomu tak.
- Pokud bychom mohli vedle sebe postavit obě hry, pak uvidíme rozdíly především v dresech a postojích jednotlivých hráčů.
-
Rozdílné je i rozčlenění a tvar hřiště.
- Zatímco kriket se hraje na oválu, pro baseball je nutný kosočtverec.
Rozdílný je i vzhled míčku. Kriketový má většinou červenou barvu a je vytvořený z kožených dílů. Je na první pohled menší nežli baseballový. Kriketový míček je také poměrně tvrdší, menší a také těžší nežli baseballový.