Poslední dobou je u nás stále více oblíbený jeden zajímavý nápoj. A to především u mladších konzumentů. Tím nápojem je cider. Jakkoliv by se mohlo zdát, že je to novodobý výrobek, není tomu tak. Cidery se vyrábějí už po desetiletí.
- Metody jeho výroby jsou různé, záleží na zemi původu.
-
Jedno je ale vždy stejné.
- Pravý cider se dá vyrobit pouze v sezóně, protože jsou k tomu zapotřebí čerstvá jablka.
- Mimo sezónu se cidery vyrábějí z jablečných koncentrátů.
Tradiční technologický postup je mnohem složitější i časově náročnější nežli rychlá průmyslová výroba. Základem tradičního cideru jsou speciálně vyšlechtěná jablka. Nemusí to být ale vždy podmínkou. Je možné ho vyrobit i z běžných druhů nebo namíchat více odrůd.
- Nutností je však správný poměr chutí.
- Což znamená sladkosti, kyselosti a hořkosti.
Mošt z rozdrcených jablek se nechává kvasit v nádobách, u kterých je možné řídit teplotu kvašení. Tento proces probíhá v rozmezí od dvou týdnů do osmi měsíců. Poté se stáčí do lahví. Před tím může, ale nemusí být filtrován či pasterizován. Nefiltrovaný cider je zakalený a známý pod označením cloudy. Cider, který neprošel tepelnou úpravou, dozrává poté v lahvích. Výsledkem tohoto procesu je přirozená jemná perlivost.
Průmyslový cider postrádá některé vlastnosti
Průmyslový technologický postup výroby cideru je trochu odlišný a tím pádem se liší i výsledek. Jablečný koncentrát se nechá kvasit a poté je vždy filtrován i pasterizován. Bývá také často doslazen. Žádoucí bublinky jsou také uměle přidány karbonizací.
- Pro stabilizaci výsledného produktu se přidávají i chemické látky.
- Těmi bývají většinou sorbany nebo benzoany.
Tradiční způsob výroby je preferován především ve Francii a Anglii. Ve Skandinávii, kde je produkce ciderů spíše novodobou záležitostí, se uplatňuje více průmyslová výroba.