Ačkoliv přezouvání letních pneumatik na zimní už se u nás koná docela dlouho, dodnes v tom má spousta lidí tak trochu zmatek. Mnoho řidičů se domnívá, že je povinnost mít zimní pneumatiky na voze od prvního listopadu do posledního březnového dne. A pokud vás zastaví silniční kontrola v tomto období s letními pneumatikami, automaticky budete platit pokutu. To je tak trochu zažitý omyl. Zimní pneumatiky nemusíte mít, pokud na silnici není souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy.
- Ale pozor na jednu zásadní věc.
- Pokud budete silniční kontrole vysvětlovat, že u vás doma bylo sucho, a přitom podupávat vedle svého vozu ve sněhu, máte smůlu.
Povinnost mít zimní pneumatiky platí totiž i v případě, že se dalo předpokládat, že se na silnici může vyskytovat některý z popsaných povrchů.Je tedy zapotřebí uvážit, jestli budete jezdit jen do několik set metrů vzdáleného obchodu anebo si vyjedete do hor.
- Naše země je sice malá, ale povětrnostní podmínky mohou být v různých krajích velice odlišné.
- Zatímco na jižní Moravě může svítit sluníčko, na Vysočině už dávno padá sníh.
Další nepříjemné překvapení může přijít například brzy ráno, kdy na silnici namrzá rosa. Povinnost zimních pneumatik se vztahuje i na tento efekt.
V sousedních zemích mohou být podmínky jiné
Jak poznáte, co máte právě obuté? Docela jednoduše. Zimní pneumatiky poznáte podle označení „M+S“. Může být připojena i sněhová vločka na pozadí horského štítu. Podle jednoho či druhého označení se orientuje naše policie.
- Pokud pojedete do Německa, pak bude vyžadována i sněhová vločka.
Důvod je zcela jasný. Označení M+S oznamuje, že pneumatiky disponují vhodnými vlastnostmi pro jízdu v zimních podmínkách. Sněhová vločka je toho důkazem, protože nám sděluje, že pneumatika prošla potřebným testováním. Před odjezdem do zahraničí v zimním období je tedy dobré zjistit si platné předpisy.