V posledních letech se tofu díky globalizaci a propagaci vegetariánství a veganství dostává stále častěji do našich kuchyní a hledáme způsob, jak si tuto potravinu upravit, aby nám chutnala a hodila se do našich jídelníčků.
Tofu je potravina s více dobrými nutričními vlastnostmi a jeho začlenění do naší stravy může našemu organismu dopřát mnoho příznivých účinků.
Výroba tofu
Výrobní proces tofu připomíná výrobu klasického přírodního sýra z kravského, kozího nebo jiného mléka živočišného původu.
Získává se sražením sójového mléka. K sražení se používá sířidlo. Nejlepší je použít sířidlo rostlinného původu, aby byl výsledný produkt akceptovatelný i pro vegetariány. Pokud nemáte sířidlo, lze použít i citronovou šťávu. Sířidlo se dá do ohřátého mléka a nechá se několik hodin působit. Vzniklá sraženina se oddělí od tekutého zbytku – syrovátky. Sraženina se nechá vykapat a plní se do forem, kde se lisováním zbaví přebytečné vody a získá tvar. Vylisovaný sýr se může ochutit solí, paprikou, česnekem nebo aromatickými bylinkami.
Nejen pro vegetariány
Pro vegetariány a vegany je tofu vítaným zdrojem bílkovin, které nepřijímají v mase. Tofu obsahuje také cenný vápník a železo. K dalším prospěšným látkám obsaženým v této potravině patří B1, B2, zinek, draslík, sodík, fosfor.
Jak použít tofu v kuchyni
Jde o lehké jídlo, vhodné pro mnoho diet a může se využít na mnoho způsobů a všude tam, kde nechcete maso.
Nejoblíbenější je v kombinaci se zeleninou, celozrnným pečivem, olivovým olejem a bylinkami.
Z tofu si můžete připravit i skvělou omáčku na těstoviny, přidat na kostičky do polévky, připravit na grilu, nebo si jej na den naložit do pikantní marinády a se zeleninou udělat skvělé špízy na zahradní slavnost. Podávat lze také zalité omáčkou připravenou například z jarních cibulek, z šťávy z citrusových plodů a medu.
Neutrální chuť tofu vám umožní jeho použití na mnoho způsobů. Lze jej dokonce použít i k výrobě dezertů například jako náhradu za tvaroh na koláčích.