Vypadá to sice jako placka, ale zase není to až tak úplná pravda. Pita chleba je považován jako libanonský, syrský, arabský chléb a setkáte se s ním i v Izraeli, kde jej pečou snad na každém rohu. V podstatě ho nalezneme i v regálu různých obchodních center v naší republice. A vzhledem k tomu, že máme spoustu šikovných rukou, tak v domácím prostředí si můžete tento chléb upéct sami. Pojďme si ho ale nejdříve představit.
Co je pita chléb
Jedná se o mírně nafouklou placku a to díky vzduchové bublině, která je uvnitř ní. Ovšem takto upečený chléb je právě ten správný. Kapsa je určena k tomu, aby se mohla jednoduše něčím dobrým naplnit. A skutečně možností, jak použít pitu je snad nekonečné. Vykouzlíte z ní domácí gyros, zkombinujete s trhaným masem, může doplnit grilovanou i čerstvou zeleninou. Ideální příloha k masu nebo jako běžné pečivo. Zkrátka s pitou může být každý kouzelník. Navíc přináší další benefity.
- Dá se udělat v předstihu, když zrovna máte čas. Klidně s přípravou lze začít den předem. Zadělat těsto a to nechat v lednici pomalu kynout do druhého dne.
- Úplně nejzákladnější je pita z bílé mouky, ale buďte originálnější, přidejte česnek, papriku, nasekaná sušená rajčata a podobně.
- Pita se doma neztratí. Dá se v podstatě napéct pěkně do zásoby. Klidně se dá konzumovat ihned čerstvá, ale rovněž není problém ji zmrazit a později rozpéct.
Základní recept:
400 g hladké mouky
7 g sušeného droždí
2 lžíce olivového oleje
250 ml vlažné vody
½ čajové lžičky soli
Postup je jednoduchý, jako u každého kynutého těsta. Mouku promícháme s droždím, osolíme, zalijeme vlažnou vodou a přidáme olej. Pořádně prohněteme a necháme vykynout. Poté tvoříme menší bochánky, které ještě zakryté necháme dokynout. Ty rozválíme, a buď dáme do trouby na předehřátý plech, nebo na plotýnce použijeme pánvičku, kde je budeme dělat na sucho.
Po upečení je můžeme potřít máslem nebo olejem, ale není to nutností.