Sportem ke zdraví a k trvalé invaliditě, se říká, ale nemusí to být pravda, když nejdete přes svoji hranici. A tou právě mohou být křeče, které začínáte pociťovat v důsledku přetížení svalů, a to buď při hodně náročné práci anebo právě při náročném sportovním výkonu. Stejně tak se mohou bolesti svalů a nepříjemné křeče ozývat, pokud vám chybějí potřebné minerály.
Mezi důležité minerální látky, které potřebujeme, zvláště pokud vydáváme vyšší sportovní výkony, patří především draslík, sodík a velmi známý hořčík. Pokud někdo trpí křečemi, ví, že by měl dodat hořčík, ale i ony dva další prvky jako jsou sodík a draslík, jsou také důležité a není třeba je opomíjet. Snažte se vždy při sportování, kdy vypotíte hodně vody anebo i při nepříjemném a déle trvajícím průjmovém onemocnění, mít v zásobě vždy tyto minerály.
Nejvíce jsou ohroženi samozřejmě sportovci, kteří někdy podávají až nadlidské výkony, ale i výkon, který jde už přes vaši hranici, je nebezpečný. Jednou to váš organismus vydrží, možná i podruhé, ale když ho nebudete zásobovat tím, čím máte a vyživovat, zradí vás v tu nejneočekávanější chvíli. A snažte se proto proti tomu chránit. Přemýšlejte, co jíte, jak a co pijete a jestliže vydáváte hodně sil při sportovních aktivitách, musíte doplňovat nejen pitný režim, ale hlavně k v a l i t n í pitný režim, to znamená s obsahem minerálů a stopových prvků.
Když už dojde ke svalové křeči, jako je pálení, píchání a velmi bolestivé prudké ztuhnutí svalu, je pozdě. Něco jste zanedbali. Někdy je bolest až tak veliká a přetrvávající, že je třeba vyhledat lékařské ošetření, protože dochází k otoku, končetinu můžete i přestávat cítit, až dojde ke znecitlivění, případně se mohou dostavit i další příznaky – zvracení, závratě i horečka.
Abyste těmto stavům předešli, nezapomínejte při sportu dostatečně pít! Po ukončení aktivity vždy proveďte strečink – svaly se musejí opět uvolnit.