Není žádnou novinkou, že chřest patří mezi velmi zdravou zeleninu a rozhodně se vyplatí si ho občas dopřát. Díky vzácnému draslíku, který obsahuje, je tato zelenina užitečná pro podporu regulace krevního tlaku a správného fungování svalů. Je také dobrým spojencem v prevenci kardiovaskulárních a nervových chorob.
100 gramů chřestu má pouze 29 kalorií. Tato zelenina je bohatá na vodu, sacharidy, vlákninu a obsahují železo, vitamín A a vitamín C. Chřest je vhodný pro lidi trpící cukrovkou, což je doloženo studiemi.
Jaké části chřestu se konzumují
Z chřestu, zejména zeleného, musí být vyřazena spodní část stopky, která je tvrdší, a tenká kůže z celého povrchu. Zbytek je jedlý.
Jak čistit chřest
První věcí je pomocí malého nože odstranit tenkou vrstvu z povrchu jednotlivých kusů zeleniny. Přičemž je třeba dávat pozor, aby se neporušila samotná rostlina, která je velmi křehká. Poté se chřest důkladně umyje. Jakmile je to hotové, srovná se chřest do svazků a nožem se odstraní na prkýnku konce stonků. Jednotlivé rostliny se úhledně srovnají a jsou připravené k vaření.
Jak chřest připravit
Nejběžnějším způsobem je vaření ve vodě. Existují speciální nádoby pro vaření. Lze je nahradit úzkým a vysokým hrncem, do kterého se svazek zeleniny postaví. Konečky se nechají nad vodou. Za 15-20 minut je zelenina uvařená.
Jakmile je chřest uvařený, je připravený pro mnoho receptů. Lze jej podávat jen jednoduše uvařený a přelitý máslem. Může se také na másle orestovat a zasypat nastrouhaným parmezánem, která vytvoří na jeho povrchu chutnou kůrku. Lze jej podávat společně s vejci a sýrem. Ve Francii a Německu je chřest doprovázený slavnou holandskou omáčkou.
Jaké přísady kombinovat s chřestem
Jedním z pokrmů, ve kterých chřest opravdu září, je rizoto. Může být také součástí zeleninových talířů nebo zpracovaný do slaného koláče. Italové ho používají jako náplň pro sváteční lasagne. Kromě toho se chřest hodí také k čerstvým sýrům. Lze jej také uvařit v masovém vývaru anebo rovnou připravit lahodnou krémovou polévku.