Konzumace velmi kořeněných jídel se zdá být základem této gastronomie. Etiopané jídlu přisuzují terapeutickou a symbolickou hodnotu. Užívání velmi kořeněných jídel potom určitým způsobem souvisí s prokázáním osobní síly a nezlomnosti, což jsou žádoucí vlastností etiopského charakteru.
Obiloviny na prvním místě
Etiopská civilizace je převážně venkovská a hlavní potravou jsou obiloviny, nejcennější je teff, rostlina patřící k této oblasti. Pro účely vaření má teff podobnou strukturu jako proso, i když je menší (hrst semen obilovin zaručuje zasetí celého pole).
Z této obiloviny se dělá injera, druh houbovitého chleba, který lze přirovnat k italské focaccie. Příprava tohoto chleba vyžaduje několik dní kvašení, což dává pokrmu jemně kyselou chuť. Původ tohoto chleba je trochu nejistý, ale v Africe je hluboce zakořeněný. Ve skutečnosti etiopští přistěhovalci z celého světa upravili recept tak, aby jej přizpůsobili druhům mouky, které mají v cizích zemích k dispozici. Tradičně se podával jako placka položený na ozdobném talíři, v modernější verzi je spíš srolovaný.
Luštěniny jsou v Etiopii také velmi populární a tvoří jedno z nejoblíbenějších jídel shirò (cizrnová kaše).
Maso je výsadou bohatých nebo velmi svátečním jídlem. Během svátků se také peče zvláštní sváteční chléb, který je jemný, ale zároveň slaný a kořeněný.
Formální stolování tradičně začíná mytím rukou, poté se jídlo podává na mezobu, ve slámovém koši.
Národní pokrm
Wot je národní jídlo. Jde o velmi kořeněnou omáčku se směsí koření, ve které se vaří kousky kuřete. Příprava wotu je poměrně složitá: obsahuje značné množství červené cibule, červeného chilli prášku smíchaného s jinými kořením (česnek, zázvor, bazalka, černý pepř, kardamom, kmín, hřebíček a sůl).
Sestavit přesný seznam složek tohoto pokrmu je obtížné, protože žádný wot není stejný jako ten druhý. Každá složka má svou vlastní léčivou funkci: cibule slouží k dezinfekci střev před parazity, česnek usnadňuje cirkulaci, kmín zjemňuje sílu chilli.
Wot a injera jsou pokrmy, kterými se zahajuje hostina. Všichni hosté si servírují z jediného talíře prsty pravé ruky. Chléb se láme a pak se smáčí v pikantní omáčce wot. Vzájemné nabízení nejchutnějších soust patří k svátečnímu rituálu a je projevem náklonnosti a přátelství lidí u jednoho stolu.
Půsty jsou vegetariánské
Během půstu je zakázáno jíst maso a mléčné výrobky. Pak přichází na řadu pouze vegetariánské jídlo. Časté jsou to omáčky z hrachu, čočky a jiných luštěnin. V Etiopii jsou období půstu uložená koptským náboženstvím nebo Koránem velmi častá. Středy a pátky jsou dny abstinence, půst je téměř polovinu kalendářního roku (přibližně 180 dní).