Od chvíle, kdy se člověk stal skutečně člověkem, získal také potřebu měřit čas. Ačkoliv je nám to v mnoha případech na obtíž, asi bychom se bez hodin už dnes neobešli. Prvním časovým ukazatelem byl pro člověka Měsíc. Podle jeho fází dokázal rozdělit rok na jednotlivé měsíce.
- Nejstarší hodiny pocházejí z Babylónu či Egypta.
- Jednalo se pochopitelně o hodiny sluneční neboli stínové.
Jejich používání je staré nejméně 7000 let. Sluneční hodiny měly ale své nedostatky. Nebylo možné je použít v místnosti, ve tmě anebo stačilo jen, pokud bylo několik dní zamračené nebe. A tak přišli Řekové s nápadem sestrojit vodní hodiny.
- Takzvané klepsydry fungovaly na principu odkapávání vody z trychtýřovité nádoby.
- Na nádobě byly vyznačeny rysky, podle nichž bylo snadné poznat, kolik času odkapalo.
Jinak měřili čas lidé chudí a jinak bohatí
Zajímavé hodiny dostal v roce 807 římský císař Karel Veliký od panovníka Bagdádu Ar-Rašída. Prý se jednalo o nádherně zpracovaný a velice složitý vodní stroj, ze kterého v pravidelných hodinových intervalech vypadla jedna kulička.
- S přesným časem si příliš starostí nedělali lidé na venkově.
-
Řídili se prostě podle přírody.
- Určitý řád jim v tomto ohledu dala až katolická církev, která stavěla kostely a kapličky se zvonicemi.
Historie mechanických hodin se v Evropě začíná psát na konci třináctého století. A už neměly daleko k dnešním mechanickým hodinám a hodinkám. Odměřovaly čas pomocí krokového stroje. Jednalo se o systém ozubených koleček, které byly poháněny pomocí závaží. První takto sestrojené hodiny neměly ciferník, ale každou hodinu se ozvaly zvonkem.
- Pokud bychom si pořídili první hodiny s ciferníkem, asi by nás tento odměřovač času trochu mátl.
- Ručička totiž stála na místě a kolem běhal ciferník.
Na moderní podobu a také vteřinovou ručičku si hodiny počkaly až do roku 1656, kdy holandský astronom sestrojil první kyvadlové hodiny.