Běhat můžete začít v každém věku. Běhá dědeček, běhá vnouček. Nezáleží na věku, ale na vašich fyzických schopnostech, na tom, zda máte k běhu motivaci. Je důležité, aby vás běhání bavilo, jen tím budete a můžete postupně zvyšovat svoji výkonnost. Ještě důležitější je ovšem pravidelnost a správné rozvržené tréninkového plánu.
Ale ještě před tím, než se rovnýma nohama vrhnete na běhání, obujte svou nohu do správné běžecké boty. Pokud to myslíte s klusáním vážně, najděte si ve vašem městě speciálku, která nabízí a prodává kvalitní běžecké boty. Moderní obchod má i běžecký pás, kde si můžete hned své botky ještě, než je zakoupíte, vyzkoušet a proběhnout se s nimi na běžícím páse. Ve speciálkách prodávají zpravidla i samotní běžci a jen ti vám mohou poradit se správným výběrem bot. Možná se budete divit, ale sportovci používají jiné boty na trénink a jiné na samotný závod a nemusejí to být hned vrcholoví sportovci. Takže se ničeho nebojte a neostýchejte se odborníka na prodejně zeptat. On také začínal a dobře si pamatuje, jak každá dobrá rada byla drahá. S nesprávně zvolenou obuví se totiž rychle unavíte a můžete si způsobit i zranění. Je rozdíl i mezi obuví na letní běh a zimní běhání. Rozdíl je v tom, že látková bota snadno provlhne, na zimu volte gumovější obuv, která udrží teplo a sucho.
Botky máte, ještě lehké sportovní běžecké oblečení, které by mělo být prodyšné, abyste se v něm nepotili. Začátečnickou chybou bývá na běh navléct se podle počasí. Je chladno a berete si teplejší bundu? OK. Ta je dobrá možná při chůzi, ale nezapomínejte, že budete běhat, a to se zahřejete jedna dvě. I když – máte pravdu. Zpočátku asi hned nepoběžíte tryskem.
Začínejte pozvolna a zvolte pro začátek tak zvaný indiánský běh. Dejme tomu sto kroků běh, sto kroků chůze a střídejte to. Zakrátko sami pocítíte větší výdrž a sílu, kroky budete snižovat, až zjistíte, že letíte s větrem o závod ….