Když roku 1961 profesor Otto Wichterle vyrobil doslova na koleně první kontaktní čočky, pak jistě netušil, o jaký velký krok popožene vědu v tomto oboru kupředu. Jeho vynález doslova změnil mnoha lidem život. Jeho zázrak se natolik rozšířil do světa, že dnes se hovoří asi o 100 000 000 obyvatel planety, kteří jeho vynález nosí.
- Nejnovějším vynálezem v této oblasti jsou bionické kontaktní čočky.
- Ty by měly zajistit nositeli až třikrát lepší zrak, nežli je ideální ostrost.
Bionická čočka má i další funkce
Bionická čočka by ale měla také svému nositeli zrak chránit před některým onemocněním. Patří sem především šedý zákal. Ten může pacienta připravit zcela o zrak.
-
Na jakém principu bionická čočka funguje?
- Mělo by se jednat v podstatě o miniaturní biomechanickou kameru, která pomůže zaostřit mnohem rychleji, nežli je schopné zdravé oko.
- A to nejen na blízko, ale na jakoukoliv vzdálenost.
Za osm minut se vám změní pohled na svět
Momentálně probíhá celá řada testů. Poté, co dopadnou dobře testy na zvířatech, přijdou na řadu nevidomí lidé. Pokud vše dopadne dle očekávání, nic už nebude stát v cestě využití v normálním životě. Bionická kontaktní čočka nahradí poškozenou vlastní čočku pacienta.
- Bude se jednat v pravém slova smyslu o zázrak.
- Během osmi minut, kdy probíhá bezbolestná operace, je čočka nahrazena a pacient téměř okamžitě vidí.
- A to až do konce života.
Bionická čočka totiž nestárne a nedegeneruje. Operace tedy bude nutná pouze jednou za život. Bionické čočky nebudou pouze pro nevidomé nebo slabozraké, ale preventivně je mohou využívat i lidé, kteří mají zatím zrak relativně dobrý, ale v budoucnu by jim hrozilo zhoršení vlivem nějakého onemocnění.
- Až by se chtělo říci, že je škoda, že se toho pan profesor Wichterle nedožil.
- Zemřel roku 1998 ve svých osmdesáti pěti letech.