Uvažujete o tom, že vyjedete do světa s karavanem? Nebo máte úplně jiné plány? Chcete raději zůstat doma v Česku, pronajmout si zahrádku a strávit na ní celé léto? V obou případech se vám může hodit chemický záchod.
Chemické WC a jeho využití
Chemické toalety se nejčastěji využívají tam, kam není zavedena kanalizace. Najdete je na stavbách, chatách, chalupách, v karavanech a obytných vozech, na lodích. Běžně jsou k vidění i zahradní WC.
Setkat se s nimi můžete ale můžete i v domech a bytech, kde bydlí senioři. Pro ty je mnohdy obtížné dojít si na klasickou toaletu a chemický záchod je pro ně doslova spásou. Starší lidé nemusejí chodit po schodech, (Senioři ocení především vyšší toaletu, ze které se jim bude lépe vstávat. U některých chemických záchodů lze dokoupit i speciální nástavce určené ke zvednutí WC.)
Speciální tip pro vás: Chemické toalety mohou mít různou velikost. Zatímco na chaty a chalupy se hodí chemické toalety větších rozměrů, v karavanech využijete pravděpodobně spíše chemické záchody menší. Počítejte s tím, že čím větší toaleta je, tím je také těžší, a tím obtížnější je její případné přesouvání.
Jak funguje chemické WC
Chemický záchod má spodní odpadní nádrž a vrchní nádrž splachovací. Obě nádrže jsou od sebe odděleny záklopkou. Když použijete chemické WC, přiklopíte tuto záklopku a nic není vidět a hlavně cítit.
Ve spodní nádrži, kde se hromadí fekálie, musí být speciální chemické prostředky, které budou fekálie rozkládat a eliminovat zápach. Vrchní splachovací nádrž zase musí obsahovat vodu, aby bylo toaletu čím splachovat.
Typy chemického WC
Typů chemických záchodů je hned několik. Prvním typem je přenosné chemické WC, které má propojenou odpadní a splachovací nádrž. Dále pak existují kazetové chemické záchody (používají se v karavanech a odpadní nádrž se vyprazdňuje servisním poklopem).
Posledním typem jsou permanentní pevné toalety, které sice mají odpadní nádrž, ale v případě potřeby je lze připojit i k odpadu a používat jako klasickou toaletu.
Chemické záchody se liší také podle toho, jaký mají typ splachování (měchový neboli harmonikový, pístový či elektronický).
Výhody chemického WC
- snadná instalace
- snadné použití
- vysoký komfort (plnohodnotné splachovací WC v místech, kde není vodovod a kanalizace)
- mobilita (chemické WC lze přenášet i převážet bez větších problémů)
- při správném používání minimum zápachu (speciální chemické přípravky rozkládají fekálie a efektivně pohlcují vznikající zápach)
- nízká pořizovací cena
- poměrně dlouhá životnost (je-li WC správně používáno)
Nevýhodou chemických toalet je snad jen to, že je musíte vyprazdňovat, když se odpadní nádrž naplní. Rovněž je třeba doplňovat do chemických záchodů vodu, a hlavně potřebnou chemii. Čím větší toaletu si však pořídíte, tím méně často ji budete muset vyprazdňovat.