Pamětníci si jistě okamžitě vybaví sportovní odvětví, ve kterém vynikal český sportovec Jiří Raška. Tento skokan na lyžích reprezentoval Československo už v sedmdesátých letech minulého století.
- Jako lyžařskou naději ho vyreklamoval trenér Zdeněk Remsa z vojny.
- Hrozilo, že by to mohlo Raškovu kariéru zcela zbytečně zbrzdit.
Už roku 1964, ve svých třiadvaceti letech, odjel na ZOH do Innsbrucku.Byl tu ale ještě v roli náhradníka a sledoval styl ostatních kolegů. Na MS 1966 se dostává na čtvrté místo a o rok později už si sahá pro stříbrnou medaili.
-
U Rašky byl obdivovaný a obdivuhodný nejen výsledek, což znamená délka skoku, ale také styl.
- Ten mu také umožnil vedení na ZOH 1968 v Grenoble.
- Přesto, že Raška skočil 79 metrů, tedy o jeden metr méně, nežli jeho soupeř Rakušan Baldur Preiml, už po prvním kole díky svému stylu vedl.
Prvenství se mu podařilo obhájit, a tak se stává prvním českým zlatým medailistou na ZOH v historii.Na velkém můstku ke zlatu přidal i stříbro.
Jeden den světovým rekordmanem
Raška se tak dostává mezi světovou skokanskou elitu. Roku 1969 se dokonce na jeden den stává světovým rekordmanem ve chvíli, kdy na novém můstku v Planici doskočil 164 metrů. Světový rekord Nora Bjorna Wirkoly je překonán o celé čtyři metry. Wirkolův rekord je tak v platnosti pouhý jeden den.
- Raška dopadl naprosto stejně.
- Druhý den po jeho rekordním skoku mu bere tento rekord Němec Manfred Wolf.
O rok později získává Raška stříbro na MS na velkém můstku. Další rok vítězí v Intersport turné. Roku 1972 se koná historicky první mistrovství světa v letech na lyžích. Raška přiváží bronzovou medaili. Téhož roku se konají ZOH v Sapporu, kde obsadí páté místo.
- Jiří Raška navždy opustil náš svět 20. ledna 2012 a jeho ostatky jsou uloženy v areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.