Kouzlo arabské kuchyně

Většina arabských jídel má velmi nezvyklou chuť. Mezi oblíbená tradiční jídla patří dušené skopové se švestkami s názvem TADJIN AHMAR. Základem je maso z hrudí, nakrájené asi na 5 cm kousky a osmažené na másle nebo skopovém tuku v hliněné nádobě. Přidá se nakrájená cibule a vše se nechá zhnědnout. Potom se maso zaleje vodou, aby bylo potopené, přidá se sůl a pod pokličkou se vaří. Po chvíli se přidá velká špetka šafránu a skořice. Asi po dvou hodinách se přidají sušené švestky, které se nechávají předem namočené a znovu se vše asi hodinu dusí.  Běžně se do pokrmu přidává cukr, aby bylo jídlo dostatečně sladké. Podává se na stůl v nádobě, ve které se jídlo vařilo.

pokrm z jehněčího masa

Ze skopového masa se připravuje také celá řada polévek. Známá je například polévka CHERVAH ze skopového, rajčat, cibule, zahuštěná širokými nudlemi.
Oblíbeným jídlem je i mladé jehně pečené na otevřeném ohni. Dovnitř zvířete se po vykuchání a vypláchnutí vloží sůl, máslo, cibule a vše se uzavře špejlemi. Maso se několik hodin peče nad žhavými uhlíky a je nutné ho otáčet a potírat tukem.

arabské jídlo

V jídelníčku najdete i drůbež, oblíbená jsou kuřecí prsa na medu DJEDJAD – IMER, posypaná nasekanými pistáciovými oříšky, cukrem a višněmi s naloženým zázvorem. Jen těžko si lze představit, jak takové jídlo chutná. DUAZ – FENJO je husa, která je pomazaná medem, okořeněná hřebíčkem a nadívaná jablky a cukrem. Po upečení se pokryje cukrovou polevou a zdobí se sladkými višněmi a mandlemi.
Pokud vám takové jídlo přijde moc fádní, můžete si dopřát třeba salát zvaný MUNKACZINA, skládající se z koleček pomerančů a cibule, s černými olivami. To vše je zasypané solí, paprikou a zalité olejem.
Po hutném jídle je třeba šálek pravé arabské kávy. Vaření kávy je obřadem. Ke způsobu objevení kávy a jejich blahodárných účinků se váže jedna legenda. Pastýř si všiml, že jeho ovce, vždy když se přiblíží k jednomu druhu křoví, začnou být hodně rozjařené, a tak pastýř šel okusit plody z keře a poznal posilující účinky plodů kávovníku. Káva se v těchto končinách praží na železných lopatkách téměř do spálení a potom se roztluče na hrubý prášek. Ten se nechá dle uvážení vařit s vodou a přidává se šafrán. Poté se nápoj přelije přes filtr z vláken palmové kůry do stříbrné konvičky, která je umístěna v opleteném košíčku. Obřad je velmi složitý a vzývá se u něj Alláh.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Sdílet na Facebooku
Sdílet na Twitteru