• K jídelnímu stolu přicházíme slušně a čistě oblečení a upravení. U stolu počkáme u určeného místa, dokud není u stolu matka anebo hostitelka. Pokud je stanovená hodina jídla, je slušné přijít včas, protože určitá jídla vyžadují podávání ke konzumaci hned po uvaření, a to je naplánované. A je velice nezdvořilé nechat společnost čekat.
• U stolu zabíráme co nejméně místa, sedíme zpříma a blízko u stolu. O stůl si můžeme opřít pouze předloktí. Ubrousek si rozprostřeme na kolena. Vystříháme se všeho, co by ostatním kazilo chuť a veselou náladu. Že u stolu nesrkáme, nemlaskáme, nefoukáme do talíře, nesmrkáme, nekašleme, se rozumí samo sebou.
• Na talíř si vezmeme jen tolik jídla, kolik zvládneme sníst. Nechávat na talíři zbytky je nezdvořilé.
• Polévku jíme lžící pravou rukou. Lžíci neseme k ústům širokou stranou, ne špičkou. Nenaplňujeme ji moc, aby nám polévky nevytékala. Větší knedlíčky nebo noky překrojíme v talíři lžící. Na větších večeřích nenahýbáme talíř, abychom dojedli vše. V rodinném kruhu to můžeme udělat. Rybu konzumujeme zvláštním příborem, kde se nůž podobá lopatičce. V rodinném kruhu nám stačí vidlička v prvé ruce a kousek pečiva, kterým si rybu přidržujeme levou rukou. Pečená masa jíme příborem. Krájíme si malá sousta, která nožem potřeme omáčkou. Kosti ve společnosti neokusujeme, nůž neolizujeme. Zeleninu, luštěniny, kaši, které nekrájíme, jíme vidličkou v pravé ruce a můžeme si pomáhat zase kouskem pečiva. Moučník, který je mastný, jíme příborem. K dortům a nákypům se hodí lžička nebo dezertní příbor. Salát jíme příborem a kompot malou lžičkou. Pecky z ovoce oddělíme v ústech a vrátíme na talíř zpět zase lžičkou. Sýr si odkrojíme nožem, který je k němu přiložený a odložíme si ho na svůj talíř a krájíme svým nožem. Chléb a pečivo neukusujeme, ale odlamujeme si kousky a vkládáme je do úst rukou.