Vařené fazole se konzumují jako samostatné jídlo, nebo se přidávají jako příloha k masu. Jsou také velice oblíbeným zpestřením zeleninových salátů.
• Fazole mají pozitivní vliv na fungování srdečního svalu a cévního systému. Obsahují ve větší míře cenné minerální látky jako je například draslík a hořčík. Fazole také normalizují tep, čistí krevní kanálky a snižují krevní tlak.
• Díky koncentraci železa ve správném množství jsou vhodné jako prevence proti anémii. Ženy by si měly dopřát pořádný talíř fazolí během menstruace.
• Fazole velice rychle přivolávají pocit nasycení a mohou ovlivnit množství zkonzumovaného jídla. Jsou tedy vítaným pomocníkem při udržování tělesné hmotnosti.
Tato luštěnina je vhodná pro všechny lidi, až na tyto výjimky:
• nevhodná strava pro lidi se sklonem k nadýmání
• nevhodné pro lidi trpící dnou
• vyhnout se fazolím by měli i lidé s gastritidou a žaludečními vředy
Vaření
Jako všechny luštěniny, i fazole se před vařením namáčí. Zkrátí se tím doba jejich vaření, aby byly měkké. Pokud je to možné, optimální namočení je přes noc. Před vařením je dobré vyměnit vodu, snižuje se tím možnost nepříjemného nadýmání.
Občas se v balení objeví mezi fazolemi jiná luštěnina nebo drobné kamínky. Je proto lepší fazole před vařením přebrat. Pro vaření počítejte s tím, že se některé fazole musí vařit i déle než 2 hodiny, aby změkly.
Klasická fazolová polévka
Kdo by tuto dobrotu neměl rád? Levné a syté jídlo je vhodné hlavně pro zimní chladné období, kdy žaludek potřebuje kvalitní základ.
Na čtyři porce vám stačí asi 300 gramů fazolí, lžíce sádla, cibule, česnek, paprika, hladká mouka, asi 1200 ml slepičího vývaru, 2 ks bobkového listu, sůl, pepř, petrželka na ozdobu a na přikusování třeba žitný chléb nebo topinku (dokonce jsou i lidé, kteří pojídají k fazolové polévce malé bramboráčky). Pokud nemáte rádi jíšku z mouky, lze do polévky na zahuštění přidat nastrouhané brambory, nebo rozmixovat část fazolí, aby se polévka zahustila.