Když se před několika lety objevila informace, že bychom mohli jíst uměle vyrobené maso, mnohým z nás to znělo jako informace z nějakého fantastického románu. Čím dál tím více se ale tomuto okamžiku blížíme. Před několika měsíci vše došlo tak daleko, že Singapur povolil výrobu umělého kuřecího masa.
- V tuto chvíli je sice možné ho ochutnat pouze v jedné singapurské restauraci, ale jistě není daleko doba, kdy si ho běžně objednáme i v naší restauraci.
Jak vlastně umělé kuřecí maso vzniká?
Základem tohoto čistě přírodního kuřecího masa jsou buňky rostoucí v bioreaktoru. Ten má objem 1200 litrů. Poté, co základ masa vyroste, kombinuje se s dalšími ingrediencemi.
- Výsledkem je 70% podíl umělého masa a 30 % proteinů z mungo fazolí.
Umělé maso má sice stejné nutriční hodnoty, jako maso skutečné, ale logicky trochu jinou chuť, než na kterou jsme běžně zvyklí. Také je o něco dražší.Přeci jen je odchov jednoho brojlerového kuřete levnější nežli výroba masa v laboratoři. Je to ale jistě krok kupředu.
- V okamžiku, kdy se této myšlenky ujme potravinářský průmysl, půjde cena zcela jistě směrem dolů.
Co je cílem výroby umělého masa?
Vedou k němu hned dva důvody. První je etický a druhý ekonomický. Lidé stále více volají po omezení zabíjení zvířat a jejich chovu v nepřirozených podmínkách.
- Jedním z investorů do projektu výzkumu umělého masa je také Bill Gates.
-
Druhý, téměř stejně movitý, je britský podnikatel a miliardář Richard Branson.
- Ten věří tomu, že do třiceti let se zcela vymýtí zabíjení zvířat za účelem konzumace.
- Věří také tomu, že vědci dokáží dovést věci do takového zdárného konce, že se odlišnost v chuti zcela ztratí.
Druhý důvod, kterým je ekonomika, je zcela jasný. Pokud světová populace stále poroste, pak by mohl nastat okamžik, kdy už nebude možné pokrýt poptávku po mase.