Poslední dobou zvěřina získává prvenství na podzimním jídelníčku a skutečně v posledních letech příčka její přízně stále roste. Nejsou to jen labužníci, kteří si chtějí vychutnat jiné maso, ale rovněž zastánci zdravého životního stylu. Je pravdou, že se dá zakoupit i během roku, ale nicméně, právě na podzim se dá pořídit za velmi slušnou cenu a výhodných podmínek. K mání jsou samozřejmě rozmanité druhy a tak si lze pochutnat na drůbeži, zajíci, kančím mase, ale stejně asi favoritem bude jednoznačně jelení maso. Má pevnou strukturu s výraznými vlákny a u mladších kusů se jedná o skutečnou delikatesu. Maso je světlejší, ale křehčí a zároveň jemnější, což nevyžaduje tak dlouhou tepelnou úpravu.
Co s masem?
Skvěle se hodí k pečení i na grilování a ani dušením nic nikdo nezkazí.
- Hřbet se asi cení nejvíce, dá se totiž použít na minutky, ale rovněž pěkně péct vcelku.
- Kýta nezůstává pozadu, kdy spodní šál se dá použít na pečení a dušení, horní šál zase pro změnu i s oříškem je výtečný na řízky, ale rovněž medailonky nebo steaky.
- Plec, bok, krk se zase hodí do skvělých zvěřinových gulášů, ragú či omáček a dokonce není problém je i namlít.
Tipy na úpravu zvěřiny
Zvěřina si skvěle rozumí s dobrým vínem a specifickým kořením. Sem se dá zahrnout jalovec, pepř, nové koření, bobkový list, ale nevadí ani špetka rozmarýnu či tymiánu. Je pravdou, že zvěřina je vždy považována za tužší maso a také právem, protože kvůli pohybu je to tužší struktura. To se ale ovlivní dobou, kdy se nechá maso uzrát vyvěšením atd. V současné době již koupíme maso, které může putovat rovnou na pánev.
Na co si dát pozor
Pokud maso kupujeme, tak by měl každý kousek obsahovat jakýsi veterinární atest, což bude dokazovat původ zvířete. V podstatě je zde uvedeno všechno potřebné. Číslo plomby, název honitby, kde byla zvěř ulovena, jméno nebo název toho, kdo stojí za tímto úlovkem, rovněž datum. Každá zvěřina se zasílá na veterinární posouzení a tím se dokazuje, že maso je vhodné na tepelnou úpravu a ke konzumaci. Poté není čeho se obávat.